Udruga za razvoj poduzetništva „Perspektiva“ iz Lipika pokreće regionalni projekt „Ženska perspektiva“ kako bi poduzetnicama iz nerazvijenih područja Hrvatske pomogla u razvoju i jačanju njihovih poduzetničkih aktivnosti.

Udruga za razvoj poduzetništva „Perspektiva“ iz Lipika pokreće regionalni projekt „Ženska perspektiva“ kako bi poduzetnicama iz nerazvijenih područja Hrvatske pomogla u razvoju i jačanju njihovih poduzetničkih aktivnosti.

Riječ je o ženama koje se bave poljoprivrednom proizvodnjom, različitim oblicima agroturizma, izradom rukotvorina te tradicionalnih suvenira i proizvoda korištenih u domaćinstvu, nastojeći na taj način očuvati hrvatsku gastronomsku tradiciju i kulturnu baštinu.

Iako u ovim nerazvijenim područjima Hrvatske postoji velik interes i potencijal žena za pokretanjem poduzetničkih aktivnosti, prepreku u njihovu ostvarenju čini nedostatak inicijalnog kapitala koji im onemogućuje obuhvaćenost Mjerama ruralnog razvoja, kao i mala veličina i izrazito lokalno tržište na kojem trenutno posluju. Stoga je cilj projekta „Ženska perspektiva“ iskoristiti njihov poduzetnički potencijal te im pomoći da iz proizvođača za vlastite potrebe izrastu u komercijalne proizvođače, usvoje tržišna razmišljanja, poduzetničke i socijalne vještine za uspješno poslovanje, te postignu uvjete za korištenje mjera iz Programa ruralnog razvoja. Onima koje neće biti u mogućnosti koristiti ove mjere omogućit će se daljnji razvoj poduzetničkih aktivnosti kroz nastavak ovog projekta i daljnjeg rada na razvoju poslovanja žena.

Projektom će se obuhvatiti 50 poduzetnica iz sedam najnerazvijenijih županija u Hrvatskoj prema indeksu razvijenosti - Virovitičko-podravske, Brodsko-posavske, Vukovarsko-srijemske, Bjelovarsko-bilogorske, Požeško-slavonske, Sisačko-moslavačke i Osječko-baranjske županije (važeći rang županija sukladno indeksu razvijenosti aktualnom u vrijeme izrade projekta). U sklopu projekta korisnice će pohađati profesionalnu edukaciju u sklopu koje će usvajati poduzetničke vještine poput razrade projektne ideje i formiranja proizvoda, pripreme poslovnog plana, osnova financija i računovodstva, te marketinga, kao i socijalne vještine poput komunikacije, upravljanja vremenom, vještina prezentacije, timskoga rada, rada sa zahtjevnim potrošačima i slično. Također će im biti predstavljeni novi trendovi u području ekoloških poljoprivrednih proizvoda.

Lokalna akcijska grupa „Šumanovci“  je partner na projektu. Uloga partnera u projektu „Ženska perspektiva“ uključuje sljedeće aktivnosti:

- animiranje lokalnih poduzetnica i podrška njihovom uključenju u ovaj projekt

- promocija ciljeva projekta i značaja ishoda projekta za lokalnu zajednicu - sudjelovanje predstavnika na događaju koji se organizira kao aktivnost projekta „Ženska perspektiva“ na LAG području.

Cilj partnerske suradnje postizanje je što boljih rezultata i prepoznatosti projekta a time i gospodarskog oporavka navedenih područja.

Projekt „Ženska perspektiva“, koji će se provoditi tijekom 2018. i 2019. godine, predstavljen je 4. svibnja 2018. s početkom u 11,00 sati.

Na predstavljanju projekta sudjelovali su upraviteljica LAG-a „Šumanovci“, gđa. Verica Mušić i predsjednik LAG-a „Šumanovci“ g. Stjepan Abramović.

Projekt financira The Coca-Cola Foundation a provode ga članovi Udruge „Perspektiva" s bogatim iskustvom u kreiranju, pripremi i provedbi projekata financiranih iz pretpristupnih fondova Europske unije, Strukturnih fondova EU, Veleposlanstva Nizozemske i SAD-a, UNHCR-a, Vijeća Europe, EIDHR-a (Delegacija EU) i drugih izvora.

 

Više o projektu na: https://perspektiva.hr/

OBAVIJEST-tečaj eura, LAG natječaji

Kod ispunjavanja zahtjeva (obrazaca, tablica) od 1.1.2023., iznose i ostale vrijednosti koje se izražavaju kroz novčane jedinice potrebno je unijeti u euru (EUR), a u slučaju da su ti iznosi u pravnim instrumentima (na primjer u troškovnicima) izraženi u kuni (kn) potrebno je te iznose odnosno ostale vrijednosti koje se izražavaju kroz novčane jedinice preračunati iz kn u EUR po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 te ih unijeti u EUR.Preračunavanje se izvršava primjenom punoga brojčanog iznosa fiksnog tečaja konverzije (7,53450) te zaokruživanjem pri čemu se dobiveni rezultat zaokružuje na dvije decimale, a na temelju treće decimale. Ako su iznosi u pravnim instrumentima izraženi u stranoj valuti (ako nisu izraženi u EUR), potrebno je preračunati te iznose iz strane valute u EUR po tečaju koji je Europska središnja banka odredila prije 1. siječnja godine u kojoj se podnosi zahtjev.

Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
previous arrow
next arrow
Shadow